پیمنت استیت

تعیین وضعیت پرداخت های اینترنتی

راه حل ایمن و سریع خدمات پرداخت ‌های بین‌المللی اینترنتی

مزایا و معایب فناوری متاورس(Metaverse) چیست؟

 

اکنون که رویدادهای مجازی به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی ما تبدیل شده اند، یک مفهوم جدید که اخیراً ظهور کرده است، مفهوم متاورس است. پس از آنکه غول رسانه های اجتماعی فیس بوک اعلام کرد نام خود را به Meta تغییر داده و بر توسعه فناوری متاورس خود تمرکز دارد، این فناوری نوظهور بین کاربران فضای مجازی محبوب تر شد.

پس از آن بود که مردم شروع به مطالعه و تحقیق در مورد متاورس و امکانات بی پایان آن کردند. اکنون که متاورس به یک اصطلاح رایج در بین مردم، به ویژه جوانان تبدیل شده است، لازم است به مزایا و معایب ناشی از این مفهوم جدید بپردازیم.

ما معتقدیم که بحث در مورد مزایا و معایب به مخاطب کمک می کند تا متاورس را با جزئیات درک کند.

 

مقاله مرتبط: املاک دنیای متاورس چیست؟

 

این مقاله مروری بر تمام مزایا و معایب متاورس را پوشش می‌دهد که به اعتقاد ما به شما کمک می‌کند تا نظری بی‌طرفانه در مورد این دنیای مجازی داشته باشید.

اما قبل از آن، باید درک کرد که متاورس در واقع چیست.

نویسنده معروف، نیل استفنسون، متاورس را به عنوان دنیای مجازی تعریف کرد که در آن افراد به صورت دیجیتالی، به شکل نمایش های دیجیتالی، آواتارها، با یکدیگر تعامل دارند. بسیاری از سازمان ها در حال حاضر برنامه ریزی برای سرمایه گذاری بر روی متاورس را آغاز کرده اند. جدای از آن، از آنجایی که آینده متاورس مشخص نیست، احتمال پیشرفت های متعددی در متاورس وجود دارد.

اکنون که می دانید متاورس چیست، اجازه دهید نحوه کار آن را به شما بگوییم. کسب اطلاعات مختصر در مورد عملکرد آن به شما کمک می کند تا بینش بهتری نسبت به محاسن و محدودیت های متاورس داشته باشید. برای درک ساده تر، متاورس  نمایش مجازی دنیای واقعی است که مبتنی بر فناوری است. متاورس به ما اجازه می دهد تا در چندین فعالیت شرکت کنیم، درست مانند آنچه در دنیای واقعی انجام می دهید.

شما در این دنیا می توانید بازی کنید، با مردم تعامل داشته باشید، با همکاران خود کار کنید و حتی با دوستان خود مهمانی بروید. تنها تفاوتی که در اینجا وجود دارد این است که شما همه این کارها را به راحتی از خانه خود انجام خواهید داد، اما این تجربه چیزی کمتر از تجربه واقعی آن ندارد. تنها چیزی که برای شروع نیاز دارید یک هدست واقعیت مجازی است که می توانید به صورت مجازی از تجربه های واقعی لذت ببرید.

هدست واقعیت مجازی

اکنون که تصوری درباره مفهوم دنیای متاورس پیدا کردید، اجازه دهید مستقیماً به مزایا و معایب آن بپردازیم.

 

مزایای دنیای متاورس

تجربیات کاری همه جانبه:

در سال 2020، جهان شروع به مواجهه با بیماری همه گیر کرونا کرد و کارها و روابط به دنیای آنلاین تغییر مکان داد و دنیا به اهمیت کار از راه دور پی برد. همه سازمان های جهانی به طور گسترده به سوی ابزارهای ارتباطی آنلاین روی آوردند و محبوبیت این ابزارها افزایش یافت. اکنون، ما آنقدر در این دنیای مجازی غرق شدیم که حتی پس از بازگشت همه چیز به حالت عادی، مشتاقانه منتظر استفاده هر چه بیشتر از آن در زمان آینده هم هستیم.

حتی موسسات آموزشی در سراسر جهان با ایده آموزش از راه دور در صورت محدودیت های حضوری سازگار شده اند. می توان گفت که همه گیری نقش بسیار حیاتی در محبوبیت این ابزارهای ارتباطی ایفا کرد.

اما فناوری متاورس حتی یک قدم جلوتر از این ابزارهای مجازی است. این یک تجربه همه جانبه را برای کاربران فراهم می کند و آنها می توانند از محیط طراحی شده مجازی سه بعدی نهایت استفاده را ببرند. آن‌ها می‌توانند با دیگر کاربران در این دنیای مجازی تعامل داشته باشند، همانطور که در زندگی واقعی رفتار می کنند. به طور خلاصه، متاورس تجربه‌ای فوق‌العاده همه‌جانبه را برای علاقمندان به دنیای مجازی فراهم می‌کند، که به سادگی شبیه هیچ تجربه دیگری نیست.

 

پشتیبانی از قدرت بلاک چین:

در اینجا یکی دیگر از مزایای متاورس وجود دارد که متاورس از قدرت بلاک چین پشتیبانی می کند. بلاک چین را می توان پایه و اساس ارزهای دیجیتالی مانند بیت کوین و اتر توصیف کرد. در کنار آن، بلاک چین توسعه NFT را تسهیل می کند. متاورس بازی های مبتنی بر NFT را راه اندازی کرده است و محیط مناسبی را برای این بازی ها و محیط های بلاک چین فراهم می کند.

 

 مقاله مرتبط: NFT چیست؟

 

توسعه اقتصادهای مجازی:

یکی از موارد و مفهوم هایی که قرار است در آینده ایی نه چندان دور به طور گسترده محبوب و شناخته شود، مفهوم اقتصاد مجازی است. با گسترش دنیای مجازی، اقتصاد مجازی نیز در زمان آینده به رشد خود ادامه خواهد داد.

در این سناریو، متاورس به عنوان بستر مبادله دارایی های دیجیتال با ارزش اقتصادی یکسان عمل می کند. همچنین متاورس در معرفی فعالیت ها و امکانات جدید در دنیای مجازی به خوبی دنیای واقعی نیز عمل کرده است.

 

معایب دنیای متاورس

الزامات فنی پیشرفته:

یکی از معایب بزرگ متاورس این است که به نیاز اولیه تجهیزات فنی پیشرفته همراه است. ملزومات و درگیری‌های متعددی با تجهیزات دنیای متاورس مانند هدست‌های واقعیت مجازی، بلاک چین، هاپتیک و بسیاری موارد دیگر وجود دارد. در کنار آن، برای دسترسی به متاورس، باید یک اتصال اینترنتی سریع و پایدار داشته باشیدکه همه به اینترنت پرسرعت یا فناوری های بسیار پیشرفته آن دسترسی ندارند.

 

نگرانی های حریم خصوصی:

یکی از بزرگترین نگرانی های فناوری دیجیتال و کاربران آن در سراسر جهان، امنیت این پلتفرم است. از آنجایی که شرکت کنندگان برای ورود یه این دنیای مجازی باید اطلاعات شخصی خود را در فرمی پر کنند، حفظ حریم خصوصی این داده ها برای اعضای آن یک نگرانی به دنبال داشته است.

نقض امنیت و حریم خصوصی در این فناوری می تواند تبعاتی را به دنبال داشته باشد و کل شهرت توسعه دهندگان این فناوری را زیر سوال ببرد. همچنین، از آنجایی که دنیای متاورس هنوز در حال توسعه است، توسعه دهندگان هنوز در مورد امنیت این پلتفرم مطمئن نیستند. از آنجایی که این فناوری کاملاً آنلاین است، ممکن است در آینده نزدیک مسائل مربوط به نقض امنیت مشاهده شود.

 

شکاف در حال فروپاشی بین دنیای واقعی و مجازی:

در حالی که هدف متاورس این است که دنیای واقعی و مجازی را به هم نزدیک کند، اما تفاوت بین دنیای مجازی و دنیای واقعی را کاملا محو کرده است. جدای از این، چنین پیشرفت های تکنولوژی بین کاربران و علاقمندان این عرصه به یک اعتیاد تبدیل شده است. همچنین بر نحوه درک و رفتار افراد در روابط دنیای واقعی تأثیر می گذارد.

اکنون که مزایا و معایب متاورس را می دانیم، واضح است که هر دو روی سکه این فناوری نوظهور را می دانیم. مهم نیست که این جدیدترین فناوری چه میزان مزایا دارد، مهم آن است که معایب خاص خود را نیز دارد. کسانی که به فکر شروع به کار در این دنیا مجازی هستند باید هر دو طرف را در نظر داشته و بر اساس آن برای ورود به آن تصمیم بگیرند.