پیمنت استیت

تعیین وضعیت پرداخت های اینترنتی

راه حل ایمن و سریع خدمات پرداخت ‌های بین‌المللی اینترنتی

NFT چیست؟

 NFT چیست؟

 NFTمخفف non-fungible token است که خیلی توضیح واضحی از عملکر آن در اسم بیان نشده است. در اینجا ما به طور انتزاعی تعریف می کنیم که یک NFT در واقع چیست و به چند نمونه خاص از برنامه های کاربردی NFT و موارد استفاده آنها نیز می پردازیم.

ابتدا بیایید نام non-fungible token را تجزیه کنیم. قبل از اینکه به «غیر قابل تعویض non-fungible - » بپردازیم، منظور از « token » را بررسی کنیم. در اینجا، توکن نوعی رکورد در یک سیستم اطلاعاتی به نام بلاک چین است. ما در اینجا وارد تمام جزئیات نحوه عملکرد بلاک چین نمی شویم. برای اینکه بفهمیم NFT چیست، فقط به کمی دانش پیش زمینه نیاز داریم.

 

گذر از تاریخ

معروف ترین بلاک چین همان شخصی است که اصطلاح وایت پیپر بیت کوین (Bitcoins whitepaper) را ابداع کرده است.

او با این ابداع خود پنجره جدید را روی"زنجیره ای از بلوک ها" برای ردیابی و ایمن سازی تاریخچه عملیات سیستمی در طول زمان معرفی کرد، و اصطلاح "blockchain" به عنوان شبکه های جدیدی که بر اساس این ایده ساخته شده اند مورد توجه قرار گرفت. شبکه بیت کوین یک توکن دارد که «بیت کوین» نام دارد.

مانند پول نقد سنتی، بیت کوین قابل تعویض است، به این معنی که شما می توانید بدون تغییر ارزش هر یک واحد آن، یک بیت کوین را با بیت کوین دیگری جایگزین کنید. در واقع، به لحاظ تخصصی، واقعاً چیزی به نام «یک بیت کوین واحد» با هویت خاص خود وجود ندارد. در حالی که پول نقد حداقل ممکن است یک شماره سریال برای تشخیص از یک دیگری داشته باشد، شبکه بیت کوین سکه ها را به صورت جداگانه ردیابی نمی کند و به هر کدام یک شناسه اختصاص نمی دهد. در عوض، سیستم فقط مقدار موجود در هر حساب را ردیابی می کند، یک حساب را بستانکار می کند و با هر تراکنش حساب دیگری را بدهکار در سیستم  ثبت می کند.

بیت‌کوین الهام‌بخش بسیاری از بلاک‌چین‌های دیگر بود که همان ایده اصلی را تکرار کردند و قابلیت‌های جدیدی را در بلاک چین معرفی کردند. مهم ترین مورد در حوزه NFT ها اتریوم بود، جایی که مفهوم NFT برای اولین بار توسعه یافت. اتریوم محاسبات همه منظوره را به مدل اجماع بلاک چین که توسط بیت کوین پیشگام بود اضافه کرد و خود را به عنوان یک «کامپیوتر جهانی» که امکان «پول قابل برنامه ریزی- programmable money » را فراهم می کرد، معرفی کرد.

اتریوم یک توکن بومی به نام اتر دارد که هم به عنوان ذخیره ارزش و هم برای پرداخت هزینه های محاسباتی در قالب هزینه هایی به نام Gas استفاده می شود. اتر نیز مانند بیت کوین قابل تعویض است. با این حال، مدل محاسبه قرارداد هوشمند آن به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد تا توکن‌های خود را که می‌توانند منطق قرارداد دارای ویژگی‌های خاصی باشند را ایجاد کنند.

اکثر قراردادهای هوشمند اولیه، توکن‌های قابل تعویض مشابه اتر را تعریف می‌کردند، اما مردم به سرعت شروع به آزمایش با استفاده از توکن‌ها برپایه دیتا کردند و هر توکن را منحصر به فرد و متمایز از بقیه کردند. نتیجه آن شد که یک توکن را دیگر به راحتی نمی توان با یک توکن دلخواه دیگر از همان نوع یا یک توکن غیر قابل تعویض مبادله کرد.

 

چه چیزی یک توکن را غیر قابل تعویض می کند؟

قبلاً شماره سریال را به عنوان راهی برای تشخیص یک اسکناس یک دلاری از دیگری در نظر داشتیم. اگرچه می توانید آنها را از هم تشخیص دهید، اما دو اسکناس یک دلاری هنوز قابل تعویض هستند، زیرا هر کدام از آنها ارزشی برابر دارند. یک شناسه منحصر به فرد به تنهایی برای غیرقابل تعویض کردن چیزی کافی نیست.

با اختصاص دادن مقدار داده دلخواه به هر توکن، NFTها به یک واسطه برای بیان میزان ارز دهی به خلاقیت یک اثر هنری و همچنین واحد مبادله و محاسبه ایی تبدیل شدند. بنابراین ارزش یک NFT به شدت به داده های تشکیل دهنده آن بستگی دارد. ممکن است یک NFT بر اساس عواملی مانند سلیقه زیبایی شناختی یا هویت سازنده، توسط افراد مختلف کاملاً متفاوت ارزیابی شود.

البته، دلیل خوبی وجود دارد که ما با مبادله طرح‌های بی‌ارزش پیکاسو در دنیا، تجارت انجام نمی‌دهیم! بدون در نظر گرفتن خاصیت قابلیت تعویض، یک NFT به عنوان یک ارز چندان خوب بنظرنمی رشد. با این حال، NFTها با وجود در همان شبکه‌هایی که ارز دیجیتال را راه انداری کرده اند، می‌توانند از زیرساخت پرداخت و حساب برای تراکنش‌ها استفاده کنند و از امنیت تضمین شده بلاک چین بهره ببرند.

 

مقاله مرتبط: املاک دنیای متاورس چیست؟

 

NFT ها چگونه خاص شدند؟

چه چیزی یک NFT را از یک فایل GIF متحرک در وب سایت شخصی یا سایر انواع رکوردهای دیجیتال مانند صفحه گسترده متفاوت می کند؟

تفاوت ها به چند ویژگی اصلی طراحی بلاک چین بستگی دارد. وظیفه اصلی یک شبکه بلاک چین این است که همه شرکت کنندگان را به توافق بر سر یک "وضعیت مشترک جهانی" برسانند. برای بیت کوین، وضعیت مشترک موجودی هر حساب در نظر گرفته شده است، در حالی که برای اتریوم، این وضعیت مشترک در ورودی و خروجی تعاملات قرارداد هوشمند است. از آنجایی که اعضای این شبکه در سراسر جهان پراکنده هستند، زمان می برد تا همه در یک حالت همگرا شوند و قوانین خاصی برای جلوگیری از تقلب یا رفتارهای مخرب را اجرا کنند. هنگامی که همه اعضای شبکه در مورد وضعیت یا قانونی به توافق رسیدند، آن بخشی از تاریخچه متعارف بلاک چین در نظر گرفته می شود.

همانطور که بلوک های جدید به زنجیره اضافه می شوند، بلوک های قبلی سخت تر و گران تر می شوند. به زودی - به طور کلی در چند بلوک - هزینه "تغییر زمانی" آنقدر زیاد می شود که عملاً محاسبه آن غیرممکن می شود و اطلاعات ثبت شده در بلاک چین می تواند دائمی در نظر گرفته شود.

در مقابل، وب سنتی غیر دائمی و پویا است. یک وب سرور ممکن است محتوای مختلفی را بر اساس موارد مختلفی به عنوان مثال، زمان روز یا موقعیت جغرافیایی آدرس IP بازدیدکننده ارائه دهد. بطوری که هر کسی میتواند یک لینک غیر فعال قدیمی را به عنوان لینک منسوخ شده در شبکه اعلام کند و محتوای آن را از شبکه خارج کند.

این ویژگی پایداری و استواری در ارزش NFT مرکزیت دارد. با استفاده از بلاک چین به عنوان یک رسانه ذخیره‌سازی داده‌های مشترک بادوام، NFT‌ها می‌توانند تا زمانی که خود بلاک‌چین وجود داشته باشد در شبکه باقی بمانند، دوام داده های ذخیره شده در شبکه یکی دیگر از ویژگی‌های جالب بلاک‌چین را نشان می‌دهد. با پاداش دادن به اپراتورهای گره با ارز دیجیتال در ازای زنده نگه داشتن شبکه، یک بلاک چین به بقای خود ارزش می دهد. تا زمانی که افرادی جذب پاداش شبکه شوند، کسی وجود دارد که انگیزه آنلاین و زنده نگه داشتن شبکه را دارد. این امر بقای تمام داده های تاریخی، از جمله NFT ها را تضمین می کند.

اطلاعات مهم NFT

یک بلاک چین همیشه برای فعال و زنده نگه داشتن NFT های شما در شبکه برای همیشه کافی نیست. NFT ها اغلب به داده های خارج از بلاک چین پیوند میخورند که همچنین باید به صورت آنلاین نگهداری شوند.

NFT ها برای چه مواردی استفاده می شوند؟

یکی از اولین آزمایشات NFT CryptoPunks است

مجموعه ای از 10000 کاراکتر هنری در قالب پیکسلی که می توانند در بستر اتریوم جمع آوری و معامله شوند. اگرچه هر کسی می‌تواند آثار هنری را برای هر پانک مشاهده کند، اما هر شخصیت تنها می‌تواند در یک زمان معین یک «مالک» رسمی در بلاک چین اتریوم داشته باشد. کریپتوپانکس موفقیت بزرگی را به دست آورد، زیرا پانک های کمیاب دست به مبالغ هنگفتی از اتر به ارزش میلیون ها دلار آمریکا می زدند.

مجموعه‌های دیجیتالی مانند CryptoPunks یکی از محبوب‌ترین و قانع‌کننده‌ترین موارد استفاده برای NFT‌ها هستند و جانشینان CryptoPunks به تعریف مبتدی تری از استانداردها برای قابلیت کار در متا دیتا برای NFTها کمک کردند.

در سال‌هایی که CryptoPunks شروع به کار کرد، NFTها به وسیله‌ای برای انواع پروژه‌های خلاقانه تبدیل شده‌اند. بخش اعظم هیجان از هنرمندانی ناشی می شود که به دنبال تعامل مستقیم با طرفداران و یافتن راه های جدید برای کسب درآمد از خلاقیت های خود هستند. اکوسیستم رو به رشد بازارهای NFT شکاف بین شبکه وب آشنا و دنیای رمزآلود ارزهای دیجیتال را پر می کند. همچنین منجر به پرداخت میلیون ها دلار مستقیم به هنرمندان برای خلاقیت های دیجیتالی آنها شده است.

خارج از هنر دیجیتال و کلکسیون‌ها، NFT‌ها موارد استفاده را در بازی پیدا کرده‌اند، جایی که می‌توانند توطئه‌هایی از سرزمین مجازی، آواتارها و پوسته‌های شخصیت‌های بازی، آیتم‌های درون بازی و موارد دیگر را نشان دهند. با قرار دادن "موجودی" بازیکن از این موارد در یک بلاک چین مشترک، بازی‌های مبتنی بر NFT می‌توانند قابلیت های جدید را فعال کنند و به بازیکنان اجازه دهند از آیتم‌های شخصی سازی شده خود در چندین بازی استفاده کنند. همچنین به عنوان راهی برای خرید، فروش و تجارت اقلام بین خود و بازیکنان نیز استفاده می شود بدون اینکه کالا های خود را در ویترین یا بازار یک شرکت قرار دهند.

 

با نگاه به آینده

ما هنوز در روزهای اولیه NFT ها هستیم و به احتمال بسیار زیاد شاهد مجموعه جدیدی از موارد و تجربیات جالب استفاده از NFT خواهیم بود که خارج از کاری هایی است که امروزه انجام می دهیم. به طور خلاصه پیش‌بینی اینکه آینده چه خواهد داشت دشوار است.